نمونه های تقلب و رفتارهای غیراخلاقی در شرکت ها

۳۸,۰۰۰ تومان

مدت‌هاست که رابطه مستقیم بین تقلب و رسوایی اخلاقی در سازمان‌ها با سوء مدیریت و راهبری شرکتی ضعیف اثبات شده است. به‌عنوان مثال پرسنل شرکتی که از مدیران شرکت ناراضی باشند با احتمال بیشتری ممکن است به فساد مالی و رفتاری روی بیاورند و شرکتی که ارتباط مدیران آن با پرسنل خوب باشد، احتمالا کمتر دچار بی‌اخلاقی و تقلب کارکنان دچار خواهد شد.

شرکتهای تولیدی و خدماتی از ارکان اصلی بازار سرمایه هستند و جهت‌گیری آنها می‌تواند اثراتی مانند جهش اقتصادی یا افول مالی را در پی داشته باشد. بنابراین موضوع راهبری این حلقه‌های تولید سرمایه، بسیار جدی است و عدم تجهیز این بنگاه‌ها به دانش و آگاهی در زمینه راهبری شرکتی، می‌تواند آثار زیانباری به همراه داشته باشد.

رویه‌های کارآمد راهبری شرکتی برای عملکرد صحیح بازار سرمایه و کل اقتصاد کشور، حیاتی بوده و لازمه جلب و حفظ اعتماد عمومی است. راهبری شرکتی ضعیف ممکن است موجب سلب اعتماد بازار گردیده و به خروج منابع از بازار سرمایه یا بحران نقدینگی و سقوط قیمت‌ها در بورس گردد. این بدان معناست که شرکت علاوه بر سهامداران، در قبال سرمایه‌گذاران، پرسنل و عموم مردم مسئولیت دارد و باید اخلاق حرفه‌ای را رعایت نماید.

راهبری شرکتی در واقع سیستم کنترل و هایت شرکت است. سیستمی که ارتباط بین شرکت و ذی‌نفعان داخلی و برونی آن را تعیین، کنترل و هدایت می‌کند و از این منظر، در سطح خرد دستیابی به اهداف شرکت و در سطح کلان تخصیص بهینه منابع را دنبال می‌کند.

پیش‌تر کتاب «راهبری شرکتی و اخلاق» را گه به نوعی جلد اول و مقدماتی از کتاب «اخلاق، تقلب و راهبری شرکتی؛ مجموعه مطالعات موردی» به حساب می‌آید به شما معرفی کردیم و گفتیم که این کتاب می‌کوشد به بیانی ساده، تضاد منافع به وجود آمده میان مالکان و مدیران شرکتها را به نوعی تعدیل کرده و مشکلات ذی‌نفعان مختلف را به حداقل ممکن برساند و در این راه، اخلاق حرفه‌ای را محور و اصل می‌داند. اما در جلد دوم یعنی کتاب «اخلاق، تقلب و راهبری شرکتی؛ مجموعه مطالعات موردی» برخی مشکلات و مسائل مربوط به سه مفهوم رابری شرکتی، اخلاق و تقلب که ارتباط متقابل آن‌ها اثبات شده است، در قالب یک سری مطالعات موردی (Case Study) واقعی که از منابع معتبر خارجی استخراج شده است، ارائه می‌گردد. لازم به ذکر است که این مطالعات موردی طی چند سال گذشته در کلاس‌های درسی دوره تحصیلات تکمیلی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه شریف ارائه شده است.

 

مشخصات کتاب

نویسنده
مترجم
ناشر شرکت چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 262 صفحه
دسته بندی راهبردی شرکتی
تاریخ انتشار
شابک 9789644685224
قیمت 38000
زبان persian

فهرست مطالب

پیشگفتار ؛ مجموعه مطالعات موردی اخلاق، تقلب و راهبری شرکتی           

تصمیمی دشوار                

ساعات بدون حقوق                       

ثبت بودجه                      

هزینهی آسیبدیدگی           

وجوه نقد دردست  

دادههای صحیح    

بودجه براونینگ   

دوام آوردن تا پایان سال     

سینما روز          

حقیقت یا پیامدها   

چه بر سر خطاهای اعتباری آمده است؟           

نادیده گرفتن خطا؟ 

تولیدی اپل؟         

حساب هزینههای اداری و عمومی      

اتوماسیون کارخانه

تجهیزات بازیافت  

بودجه انبساطی     

رفتن یا نرفتن      

تقلب حسابداری در ورلدکام  

سینتیا کوپر و ورلدکام        

بحران در تایکو _ از منظر یک مدیر              

ایجاد سود تحققنیافته، شرکت کیدر، پی بادی    

رسوایی شرکت توشیبا        

معمایی در شرکت ملی سلامتی           

تقلب حسابداری در شرکت زیراکس    

راهبری شرکتی بر اساس دیدگاه چارلز مانگر   

شرکت برکشایر هاتاوی: نقش اعتماد در راهبری           

استعفای دیوید سوکال، کوه یا تپهای برای شرکت برکشایر 

چالشهای رهبری در شرکت هیولت- پاکارد     

موسسه مالی و اعتباری نیوسنچری   

داستان دو پرگرین 

افشای اطلاعات خصوصی یا اطلاعرسانی به عموم؟        

سقوط بارینگز     

بنیاد ملی کلیه: مدیرعاملی با شیرآب طلا          

چگونگی تصمیمگیری هئیت مدیرههای موفق     

سخن مولف

در این کتاب برخی مشکلات و مسائل مرتبط با سه مفهوم راهبری شرکتی، اخلاق و تقلب که ارتباط متقابل آن‌ها در بالا ملاحظه گردید، در قالب یک‌سری مطالعات موردی (Case Study) واقعی که از منابع معتبر خارجی استخراج ‌شده است، ارائه می‌گردد. این مطالعات موردی که طی چند سال گذشته در کلاس‌های درسی دوره تحصیلات تکمیلی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه شریف ارائه گردیده‌اند، در یک مجموعه جمع‌آوری و براساس موضوع، طبقه‌بندی شدند. سپس هر یک از موارد به‌دقت مورد ویرایش قرار گرفته و درصورت لزوم از برخی منابع اضافی برای ارتقای کیفیت آن‌ها استفاده شد. در ضمن طی این ویراستاری به‌منظور ارتقای قابلیت درک مطالب، به بخش‌هایی از این مطالعات موردی، در قالب پانویس، مطالبی اضافه گردید. لازم به ذکر است که مطالعات موردی با موضوعات دیگری ازجمله حسابداری مدیریت و حسابرسی در مجموعه‌های بعدی ارائه خواهد شد. امیدواریم ارائه این مجموعه از مطالعات موردی و مجموعه‌های بعدی کمکی به افزایش دانش و تجربه خوانندگان محترم نموده و گامی هرچند کوتاه در جهت ارتقای دانش در سطح جامعه علمی و حرفه‌ای ما بردارد. از تمامی بزرگوارانی که کتاب را مطالعه می‌نمایند در ضمن اساتید محترمی که مایل به ارائه این مطالعات موردی در کلاس‌های درس خود هستند، می‌توانند از طریق آدرس ایمیل مذکور با ما  ارتباط برقرار کرده تا پاسخ‌های پیشنهادی به سوالات مطالعه موردی مورد درخواست ایشان، در اختیارشان قرار گیرد.

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری کتاب مناسب برای خودشان را انتخاب کنند.