۲۰۵,۰۰۰ تومان

بازاریابی هم یک هنر و هم یک علم است[1]. بسیاری از شاغلان در این زمینه، بازاریابی را به عنوان یک هنر می‌بینند که در آن کشف و خلّاقیت نقش عمده‌ای را بازی می‌کند؛ که این، دیدگاهی محبوب به‌خصوص در حوزه‌های تبلیغات و فروش است. با این حال، اگر برنامه‌های بازاریابی اصولاً مبتنی بر کشف و خلّاقیت باشند، از تاثیر و اعتبار کمتری برای مدیریت ارشد، ذی‌نفعان و سهام‌داران شرکت برخوردار خواهند بود. آنچه به بازاریابی، اهمیت و تاثیر در حال رشد می‌دهد، توسعه و استفاده از طیف وسیعی از ابزارهای تحلیلی و علمی است.

طی دهه‌های گذشته، حوزه بازاریابی از ابزار متعددی استفاده کرده است. آن‌ها به تعریف اهداف بازاریابی و بازارهای هدف کمک می‌کنند و جایگاه سازی، تمایز و برندگذاری را تسهیل می‌نمایند. با این حال، این ابزارها معمولاً در متون درسی بازاریابی پراکنده شده‌اند و قادر به گردآوری در چارچوب مشخصی نیستند. در اینجا، نقش منحصربه‌فرد مدیریت استراتژیک بازاریابی مورد توجه قرار گرفته است. در این کتاب به صورت فشرده، ابزارهای اصلی و فرآیندهای تصمیم‌گیری مورد استفاده در برنامه‌ریزی و کنترل بازاریابی ارائه شده است.

[1]. پیشنهاد می‌شود برای مطالعه بیشتر در مورد تفکّرات فیلیپ کاتلر، کتاب «کاتلر به سوالات تخصصی شما در بازاریابی پاسخ می‌دهد» را از انتشارات حکیم باشی تهیه و مطالعه کنید. (مترجمان)

مشخصات کتاب

نویسنده
مترجم دکتر نیما شجاعی ، دکتر کامبیز حیدرزاده
ناشر شرکت چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 357 صفحه
دسته بندی فروش و بازاریابی
تاریخ انتشار
شابک 9789644683510
قیمت 205000
زبان persian

فهرست مطالب

پیشگفتار مترجمان 

درباره نویسنده کتاب  

سپاس   

پیشگفتار پروفسور کاتلر 

بخش اول تصویر بزرگ  

1: بازاریابی به‌عنوان یک رشته کسب و کار 

2: چارچوبی برای مدیریت بازاریابی  

بخش دوم استراتژی بازاریابی  

3: شناسایی مشتریان هدف: تحلیل بخش‌بندی و هدف‌گذاری  

4: ایجاد ارزش مورد انتظار مشتری: توسعه یک طرح ارزش و جایگاه سازی  

5: ایجاد ارزش مورد انتظار شرکت: مدیریت فروش، درآمد، و سود 

6: ایجاد ارزش از طریق همکاری: مدیریت بازارهای صنعتی  

7: مدیریت رقابت: ایجاد مزیت رقابتی پایدار (ماندگار)

بخش سوم تاکتیک‌های بازاریابی  

8: مدیریت محصولات و خدمات  

9: مدیریت برند 

10: مدیریت قیمت   

11: مدیریت مشوّق‌ها

12: مدیریت ارتباطات  

13 مدیریت توزیع 

بخش چهارم مدیریت رشد 

14: کسب و دفاع از موقعیت (جایگاه) بازار 

15: مدیریت رشد فروش   

16: مدیریت مشتریان 

17: مدیریت محصولات جدید 

18: مدیریت خط محصول 

بخش پنجم جعبه ابزار مدیر بازاریابی  

19: حل مسائل بازاریابی  

20: نوشتن بیانیه جایگاه سازی  

21: تدوین برنامه بازاریابی  

بخش ششم واژگان و ضمائم 

22: مفاهیم اساسی مالی در بازاریابی  

23: مقیاس‌های اساسی سنجش در بازاریابی  

 

سخن مولف

«پیتر دراکر» یک تصویر رویایی در رابطه با علم مدیریت داشت. این امر به دلیل الهام از عبارات پیشنهادی خوب او بود، این جملات شاخص او است:

«هدف بازاریابی آن است که آن چیزی را که ضروری نیست، بفروشد»، و «هدف شرکت، ایجاد مشتری است»، و «تنها کانون سود آور در شرکت، مشتری است»، «هر کسب و کار فقط دو وظیفه ی اصلی دارد؛ بازاریابی و نوآوری، چون بازاریابی و نوآوری نتایجی را به همراه دارد و باقی آن‌ها همه هزینه است».

فیلیپ کاتلر، در همین راستا معنقتد است: «پیتر دراکر؛ پدر علم مدیریت است، زمانی که برخی من را پدر بازاریابی می‌نامند، من به آن‌ها می‌گویم که اگر من پدر بازاریابی هستم، پیتر دراکر، پدر بزرگ بازاریابی است».

رهرو آن نیست که گه تند وگهی خسته رود

رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

حال که دو نفر از برجسته ترین صاحبنظران جهان- پیتر دراکر و فیلیپ کاتلر- نقش «بازاریابی» را به عنوان شالوده هر کسب و کاری چنین بیان می‌نمایند، بدون تردید آشنایی با «مدیریت استراتژیک بازاریابی» خالی از لطف نخواهد بود. کاری که بهترین گروه مدیریت بازاریابی در جهان، یعنی دانشکده مدیریت کلوگ در دانشگاه نورت وسترن آمریکا، با انتشار چنین کتابی آن را تکمیل کرده است. در حالی که با توجه به الزامات زندگی در دهکده جهانی، روزه به روز ارتباط کشورها از طریق بازرگانی بین المللی بیشتر می‌شود و کسب و کارها با محوریت و تمرکز بر «نوآوری» و «بازاریابی» موفق می‌شوند یا شکست می‌خورند، نقش «مدیریت استراتژیک بازاریابی» روز به روز بیشتر می‌شود.

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری کتاب مناسب برای خودشان را انتخاب کنند.