مقررات صادرات و واردات 1397(تعرفه گمرکی 97)

۱۲۸,۰۰۰ تومان

مقررات صادرات و واردات کالا و انجام خدمات مربوط نسبت به کلیه صادرکنندگان، واردکنندگان و نیز آنهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است به موجب این قانون تعیین و کلیه قوانین مغایر لغو می گردد.

دولت می تواند مقتضیات و شرایط خاص زمانی با رعایت قوانین مربوطه صدور یا ورود بعضی از کالاها را ممنوع نماید. نوع و مشخصات کالاهای هر یک از موارد سه گانه یادشده بر اساس آیین نامه هایی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و به تصویب هیئت وزیران می رسد تعیین خواهد شد. ملاک تجاری بودن کالا و نیز نحوه صدور، تمدید و ابطال کارت بازرگانی مطابق آیین نامه اجرایی خواهد بود که به تصویب هیئت وزیران می رسد. وزارت صنعت ،معدن و تجارت موظف است تغییراتی کلی آیین نامه اجرایی این قانون و جداول ضمیمه مقررات صادرات و واردات را قبل از پایان هر سال برای ارسال بعد و تغییرات موردی آنها را طی سال، پس از نظرخواهی از دستگاه های ذی ربط و اتاق ضمن منظم نمودن حقوق مکتب تهیه و پس از تصویب هیئت وزیران جهت اطلاع عموم منتشر نماید.

مشخصات کتاب

نویسنده
مترجم
ناشر شرکت چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 950 صفحه
دسته بندی کتاب قانون و مقررات
تاریخ انتشار
شابک 9789644686870
قیمت 128000
زبان persian

سخن مولف

از جمله نیازمندی فعالین اقتصادی در بخش تجاری،  دستیابی به قوانین و مقررات کشور می‌باشد و بر همین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف انجام رسالت آگاهی بخشی به فعالین اقتصادی قبل از آغاز هر سال با برخورداری از حضور موثر اعضای کمیسیون ماده یک آئین‌نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات در موعد قانونی نسبت به اخذ نظرات نهاد‌های مرتبط اتخاذ تصمیم و اقدام می‌نماید

نظام هدفمند واردات نیازمند مجموعه مقرراتی است که ضمن تسهیل فرایند تجارت خارجی کشور، دسترسی واحدهای تولیدی داخلی به مواد اولیه و واسطه­ای مورد نیاز تولید را با حداقل هزینه فراهم نموده و بنگاه­های تولیدی و شرکت­های صادراتی را برای حضور در صحنه تجارت بین­المللی به­صورت رقابتی تشویق نماید. از مهم­ترین ابزارهای تجارت خارجی در کشور چگونگی وضع سود و حقوق عوارض گمرکی برای امر واردات و صادرات کالا و خدمات می­باشد. قطعاً برای کشوری همچون ایران که امروز با معضل بیکاری روبرو است تاکید بر حفظ و توسعه تولیدات داخلی، تسهیل واردات مواد اولیه و ماشین­آلات با آخرین تکنولوژی­های روز دنیا در موضوع واردات با اولویت خواهد بود و به میزانی که درصد صنعت کالاهای وارداتی از مواد اولیه به­سمت مواد مصرفی درحال افزایش باشد ضروری است با نگاه به حمایت از مصنوعات داخلی، سود بازرگانی کالاهای وارداتی افزایش یابد.

در تدوین کتاب مقررات صادرات و واردات سال 1397، علاوه بر تلاش مجدانه همکاران اینجانب از نظرات کارشناسانه نمایندگان دست­اندرکار بازرگانی کلیه وزارتخانه­ها، طی جلسات مکرر و همچنین نشست­های مستمر با تشکل­های بخش خصوصی و رهنمودهای دستگاه­های عضو کمیسیون ماده یک آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات بهره­مند بودیم .

برای کسب سهم کشور از اقتصاد و تجارت آینده جهان، به عزم ملی نیاز داریم و بدین منظور باید هدف دستیابی به مزیت­های تجاری را محقق سازیم تا بتوانیم با اتکاء به توانمندی­های تولید داخل و بهره­گیری از نیروی جوان تحصیل کرده و متخصص، گام­های موثری را در توسعه صادرات غیرنفتی و روان­سازی نیاز وارداتی کشور برداریم.

از کلیه دست­اندرکاران امر فعالیت تجارت خارجی کشور، تقاضا می­شود اصلاحات پیشنهادی خود را درخصوص کتاب حاضر با هدف تسهیل تجارت، حمایت از تولیدات داخلی و زمینه­سازی توسعه صادرات را به دفتر مقررات صادرات و واردات  منعکس نمایند تا در جریان رسیدگی به مقررات و در قالب کمیسیون ماده یک آیین­نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات به بحث و تصمیم­گیری گذاشته شود.

 

 

مجتبی خسرو تاج

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت

 

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری کتاب مناسب برای خودشان را انتخاب کنند.