پژوهشنامه بازرگانی شماره 86

رایگان

اهداف نشریه:

 • توجه و تاکید بر مسائل روز بخش صنعت، معدن و تجارت و ارائه نظریه ها و ایده های جدید در راستای حل مسائل و مشکلات این بخش.
 • توجه به ارائه پاسخ علمی و جامع به مسائل و مشکلات صنعت، معدن و تجارت کشور و کمک به علمی کردن مقوله سیاستگذاری در این زمینه ها.
 • تاکید بر جهت دهی تحولات آتی در زمینه های صنعت، معدن و تجارت و اثربخشی در این راستا.
 • تاکید بر بومیسازی نظریه های موجود صنعت، معدن و تجارت جهت تطبیق با شرایط و ویژگیهای خاص کشور.
 • تاکید بر هدایت پژوهشهای صنعت، معدن و تجارت در سطح ملی در جهت رفع نیازهای دانش بخش صنعت، معدن و تجارت کشور
 • کمک به مساله یابی علمی کاربردی در ارتباط با تنگناهای صنعت، معدن و تجارت کشور.
 • به کارگیری شاخه های جدید علمی و بین رشته ای ( Interdisciplinary ) که به حل مشکلات بخش
  صنعت، معدن و تجارت میپردازند.
 • کمک به ارتقای سطح علمی و تخصصی متخصصان، کارشناسان و دست اندرکاران مسائل مختلف صنعت، معدن و تجارت و دادن آگاهی و شناخت بیشتر به تصمیم گیران و مجریان، جهت سیاست گذاری برای رفع مشکلات و معضلات متفاوت صنعت، معدن و تجارت کشور در سطوح مختلف.
 • کمک به نشر، ارزیابی و تحلیل مسائل مربوط به صنعت، معدن و تجارت ایران.
 • کمک به ایجاد ارتباط میان پژوهشگران داخلی و پژوهشگران خارجی و مراکز آموزشی، علمی و تحقیقاتی در رابطه با مسائل صنعت، معدن و تجارت و تاکید بر استفاده از روشهای علمی بهروز و جدید در حل مسائل بخش صنعت، معدن و تجارت.
 • شناخته شدن به عنوان مرجع اصلی در تحقیقات صنعت، معدن و تجارت ایران در سطح ملی و بین المللی و نمایه شدن در مراجع معتبر داخلی و خارجی در راستای اثربخشی بیشتر در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور. 

مشخصات کتاب

نویسنده
مترجم
ناشر شرکت چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 240 صفحه
دسته بندی علمی پژوهشی
تاریخ انتشار
شابک 978-964-468-675-7
قیمت 0
زبان persian

فهرست مطالب

 

 • یادداشت سردبیر
 • مقالات
 • ارائه مدل سرمایه گذاری خطرپذیر استراتژیک برند برای شرکت های سرمایه گذار خطرپذیر فعال

درحوزه تجارت الکترونیکی (براساس تئوری مبتنی بر داده ها) /امیر اخلاصی، مرضیه انصاری چهارسوقی، نادر سیدامیری

 • اثرات فساد مالی بر صادرات منطق های )مطالعه موردی: کشورهای عضو اکو( / وحید شقاقی شهری
 • مطالعه تاثیر شخصیت های مشهور حامی بر موفقیت مجتمع های تجاری به واسطه اعتبار برند /علیرضا بخشی زاده، اسداله کرد نائیج، سید حمید خداداد حسینی، پرویز احمدی
 • ملاحظات اقتصادی و حقوقی در ساخت داخلی تجهیزات صنایع بالادستی نفت کشور با تاکید برانتقال فناوری در قراردادهای جدید بالادستی نفتی و گازی ایران /عاطفه تکلیف، علی فریدزاد، علیرضا غفاری
 • شناسایی و اولویت بندی راهکارهای به کارگیری لجستیک معکوس با استفاده از رویکرد ترکیبی AHPفازی و TOPSIS فازی /ویدا وحیدیان، سید محمدرضا داودی واکاوی مولفه های موثر بر عملکرد برند در کارخانجات صنایع غذایی /رضا رسولی، ایمان اسفندیارپور
 • ارائه مدل خرید اقلام امدادی تحت مناقصه معکوس چند شاخصه با به کارگیری رویکرد ترکیبی

برنامه ریزی فازی چندهدفه  /مازیار خو ش سیرت، رحیم دباغ، علی بزرگی امیری

چکیده انگلیسی مقالات

 

 

سخن مولف

در ماه های اخیر پیشنهادهایی درخصوص لغو ممنوعیت واردات خودروهای لوکس و پرمصرف و جایگزینی آن با اخذ حقوق ورودی بالاتر از این خودروها مطرح شده است. در این نوشتار نشان می دهیم که اخذ مالیات بر مصرف خودروهای پرمصرف و لوکس داخلی و وارداتی به مراتب نسبت به اخذ حقوق ورودی از این خودروها ارجحیت دارد. دلایل این امر به شرح زیر است:

اول، افزایش تصاعدی حقوق ورودی این قبیل خودروها که متناسب با ارزش و یا حجم موتور آن ها باشد، در عمل باعث افزایش متوسط ساده و نرخ موثر حقوق ورودی کشور می شود که می تواند در حال حاضر به لحاظ عضویت ناظر در WTO و در آینده برای عضویت در این سازمان اعتراضات و مشکلاتی به وجود آورد.

دوم، افزایش تصاعدی حقوق ورودی خودروهای مذکور فرصتی طلایی برای مونتاژ آ نها در داخل به وجود خواهد آورد که این امر به لحاظ محدودیت تقاضا و تیراژ تولید داخلی نه دارای توجیه رقابتی است و نه با سیاست صرفه جویی در مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست سازگار است.

سوم، تولید و مونتاژ داخلی این قبیل خودروها در کشور بسیار محدود است، از این رو به نظر نمی رسد وضع مالیات بر مصرف آ نها اثر منفی زیادی داشته باشد. به علاوه این مالیات تولیدکنندگان داخلی به سمت استفاده از موتورهای کم مصرف تر سوق خواهد داد.

چهارم، درآمدهای مالیاتی حاصله کمتر از درآمد حاصل از وضع حقوق ورودی نخواهد بود.

با توجه به توضیحات فوق، ارجحیت اخذ مالیات بر مصرف در مقایسه با اخذ حقوق ورودی به وضوح دیده می شود. کاهش نرخ موثر حقوق ورودی کشور، جلوگیری از وارد شدن شوک به صنعت خودرو در هنگام عضویت در WTO ، حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از مونتاژ خودروهای پرمصرف و غیرقابل رقابتی از دیگر مزایای اخذ مالیات بر مصرف است.

با اعمال این سیاست درخصوص دیگر کالاهای تجملی یا پرمصرف، به ویژه آن ها که تولید داخلی قابل ملاحظه ای ندارند  به عنوان مثال، ساعتهای تجملی، پیپ، توتون پیپ، عطرهای گران قیمت، موتورسیکلت های پرمصرف و...   می توان هم نسبت به کاهش نرخ موثر حقوق ورودی در کشور اقدام نمود و هم مانع از هدایت منابع محدود کشور به تولید این کالاها، انحراف در سیاست صنعتی کشور و تولید کالاهای غیررقابتی در سایه حمایت های گمرکی و وارد آمدن لطمه به محیط زیست شد.

 

مهدی تقوی

بهار 1397

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری کتاب مناسب برای خودشان را انتخاب کنند.