سامانه جامع تجارت

آشنایی با گام های کلیدی تجارت

۱۰,۰۰۰ تومان

واردات اقلام مختلف به کشور یکی از پرسودترین کسب‌وکارها به شمار می‌رود و اگر فردی بتواند بر فرایندهای واردات کالا از طریق سامانه جامع تجارت مسلط شده و روش خرید و فروش ارز در سامانه دولتی نیما را نیز بداند، می‌تواند وارد حوزه بازرگانی شده و اقدام به واردات کالا به کشور نماید. به همین دلیل بسیاری از افراد و شرکت‌ها تمایل دارند فرایند واردات کالا را فراگرفته تا بتوانند به کسب درآمد در این حوزه بپردازند.

اما قبل از اینکه بتوانیم به یک واردکننده تبدیل شویم باید به سوالاتی مانند ایم‌که آیا واردات کالا به سادگی ممکن است؟ چه مراحل و رویه‌های قانونی باید طی شود؟ خرید ارز چگونه انجام می‌شود؟ آیا برای واردات کالا کارت بازرگانی لازم است؟ برای واردات آیا حتما باید شخصیت حقوقی داشته باشیم؟ و سوالات بسیار دیگر پاسخ دهیم.

بر اساس قوانین کشور ایران، کلیه کالاهای تجاری وارداتی نیاز به اخذ مجوز ورود از سازمان صنعت، معدن و تجارت دارند. طبق ماده 8 قانون مقررات صادرات و واردات و همچنین ماده 5 آئین‌نامه اجرایی، واردکنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیردولتی جهت اخذ مجوز ورود و ثبت سفارش باید منحصرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه نمایند. موافقت وزارتخانه با ورود کالا، به‌عنوان مجوز ترخیص نیز تلقی شده و نیاز به اخذ مجوز جداگانه نیست.

در گذشته عمل ثبت سفارش فقط از طریق مراجعه حضوری به سازمان توسعه تجارت و با تکمیل کردن فرم‌های متعدد انجام می‌شد، اما پس از راه‌اندازی سامانه ثبتارش در سال 1387، کلیه خدمات ثبت سفارشات واردات کالا به صورت کاملا الکترونیکی در این سامانه انجام می‌شود.

کتاب «سامانه جامع تجارت» ضمن تشریح گام به گام فرایند ثبت سفارش واردات و خرید و فروش ارز در سامانه نیما، به سوالات شما در زمینه بازرگانی خارجی و واردات کالا نیز پاسخ می‌دهد و بهترین مرجع برای تبدیل شما به یک بازرگان بین‌المللی محسوب می‌شود. برخی از سرفصل‌های این کتاب عبارتند از:

ثبت سفارش کالاهای وارداتی به کشور، موارد استثنا ثبت سفارش کالا، بارگذاری صلاحیت ها، مدیریت پیشنهادهای نمایندگی، مدیریت کارتابل، عملیات پایه،‌ عملیات تجارت خارجی، مدیریت مجوز ها، عملیات ارزی بانکی، تعیین منشا ارز، خرید ارز، عملیات ارزی غیر بانکی و ... ‌

کتاب «سامانه جامع تجارت» به صورت مصور تالیف شده است و صفحات و منوهای سامانه‌های جامع تجارت و نیما را برای مخاطب به تصویر کشیده است. بنابراین شما با مطالعه این کتاب به آسانی می‌توانید به یک واردکننده حرفه‌ای تبدیل شوید.

مشخصات کتاب

نویسنده
مترجم
ناشر شرکت چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 43 صفحه
دسته بندی راهنمای بازرگانی و گمرکی
تاریخ انتشار
شابک 9789644686795
قیمت 10000
زبان persian

فهرست مطالب

مقدمه

واردات و اهداف آن

ثبت سفارش چیست

تاریخچه ثبت سفارش

ثبت سفارش کالاهای وارداتی به کشور

موارد استثنا جهت ثبت سفارش کالا

سامانه جامع تجارت

مراحل ثبت سفارش درسامانه جامع تجارت

الف) بارگزاری صلاحیت ها

ب(معرفی شرکت

پ( مدیریت پیشنهاد های نمایندگی

ت( مدیریت کارتابل

معرفی شرکت

بازرگان حقوقی

الف( عملیات پایه:

ب( عملیات تجارت خارجی

مدیریت مجوزها

وضعیت کالای دارای نمایندگی

عملیات ارزی

مدیریت عملیات ارزی بانکی

مدیریت عملیات ارزی غیر بانکی

پرونده های بدون انتقال ارز

شرایط ویژه تخصیص ارز و تایید ثبت سفارش توسط سازمان صنعت

منابع

سخن مولف

امیدواریم که در این کتاب توانسته باشیم علی رغم تغییرات پی در پی در روند تجارت بین الملل که باعث شد چندین مرتبه اصلاحات در کتاب صورت بگیرد، اطلاعات مورد نیاز بازرگانان محترم را جمع آوری و انتقال داده باشیم.

با تشکر

امین تقی زاده

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری کتاب مناسب برای خودشان را انتخاب کنند.