نکات کلیدی ورود به بازار عراق

۱۱,۰۰۰ تومان

عراق، بازاری هیجان‌انگیز برای سرمایه‌گذاری...

 

ایران و عراق حدودا 1500 کیلومتر مرز خاکی مشترک دارند. پیشینه تاریخی و تفاهم فرهنگی و تناسب دین مردمان دو کشور را نیز به این همسایگی دیوار به دیوار اضافه کنید تا ببینید چه پتانسیل عظیمی برای تجارت بین دو کشور وجود دارد. از سوی دیگر، عراق سال‌های طولانی با جنگ‌های بین‌المللی و داخلی درگیر بوده و به همین دلیل زیرساخت‌های عمرانی و کشاورزی و صنعتی این کشور به ترمیم و توسعه نیازمند است. همین موضوع عراق را به کشور رویایی برای سرمایه‌گذاران ایرانی تبدیل کرده است.

اما آیا ورود به بازار عراق به سادگی ممکن است؟ چه الزامات و نکاتی برای سرمایه‌گذاری در عراق باید رعایت شود؟ چه خطراتی کسب وکار شما را در این کشور تهدید می‌کند؟ چگونه می‌توان از موفقیت حضور در بازار عراق اطمینان حاصل کرد؟ این سوالات و ده‌ها پرسش دیگر در کتاب «نکات کلیدی ورود به بازار عراق» پاسخ داده شده است.

مهدی نجات نیا، پیش از این با کتاب «سایه روشن‌های بازار عراق» شناخته شده بود. او که هم اکنون مسئول امور تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت است و سال‌ها رایزن تجاری و بازرگانی ایران در بازار عراق (شهر بغداد) بوده است، به عنوان یک مشاور اقتصادی و سرمایه‌گذار کاملا با بازار عراق آشناست.

نجات نیا در کتاب جدید خود با عنوان «نکات کلیدی ورود به بازار عراق» سرفصل‌های زیر را برای خوانندگان تشریح کرده است: اطلاعات جغرافیایی و جمعیتی کشور عراق، آمار و ارقام اقتصادی، تشریح شاخص های اقتصادی، شاخص های کلان تجاری، روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، عضویت عراق در سازمان های اقتصادی بین المللی و منطقه ای، استان های کشور عراق و ...

در بخشی از این کتاب آمده است:

عراق سومین صادرکننده نفت جهان است. با تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه و جمعیت 39 میلیون نفری که هرساله بالغ بر 50 میلیارد دلار انواع کالا را وارد می‌کند. ایران به عنوان نزدیک‌ترین کشور تامین‌کننده کالا به عراق، در سال گذشته تنها 6 میلیارد دلار به عراق صادرات داشته است. این صادرات با نرخ متوسط هر تن حدود 500 دلار که البته بیش از متوسط 400 دلاری صادرات کل کشور است، اما صرفا 12٪ از نیاز این بازار بزرگ همسایه و بکر را پوشش می‌دهد. این کتاب سعی دارد به طور خلاصه توجه فعالان اقتصادی کشور را نسبت به این فرصت طلایی همجوار جلب نموده و نکات کاربردی و اساسی در ورود، حفظ و توسعه در آن بازار پررونق را متذکر گردد.

کتاب «نکات کلیدی ورود به بازار عراق» را قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در عراق یا تجارت با این کشور، حتما بخوانید.

 

 

مشخصات کتاب

نویسنده
مترجم
ناشر شرکت چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 60 صفحه
دسته بندی راهنمای صادرات به کشورها
تاریخ انتشار
شابک 9789644686474
قیمت 11000
زبان persian

سخن مولف

اگر بخواهیم کشوری آباد و قدرتمند داشته باشیم می باید به تولید انبوه و تدوین استراتژی های صادراتی و فروش به مجامع بین المللی و بازارهای جهانی بیاندیشیم بازارهای داخلی هرآنچه که باشد از این جیب به آن جیب نمودن درآمدهای افراد داخل یک خانواده است و در مقابل نیازمندی های کشور از خارج پاسخگوی قدرت خرید ملی و ضرورت های وارداتی کشور ما نیست. تولید برای داخل سقفی دارد و با توسعه بنگاه ها و شرکت های ما مغایرت دارد، تولید برای فقط مردم داخل کشورمان یعنی نابودی در مواجهه با هر پدیده اقتصادی که منجر به عدم خرید یا کاهش تقاضا باشد. کارخانجاتی که می توانند بسط و توسعه یابند و نسبت به تولید انبوه، سه شیفته کارنمایند. چنانچه صرفا برای نیازهای بازار داخلی تولید نمایند راهی جز توقف توسعه، کاهش تولید و یا درصورت مجاز بودن واردات و آمدن کالاهای رقابتی خارجی در بازار بعضا مجبور به خروج از صنعت و تعطیلی می باشند.  اقتصاد بین المللی و بازار دهکده جهانی امروز ایجاب می کند که کارخانجات ما برای فروش به تمامی جای جای مردم دنیا تولید نمایند با هرنوع سلیقه ای و هر میزان درآمدی، بازاری که اگر اینجا شب باشد در آن طرف روز است و مردم درحال خریدند، اگر اینجا زمستان است در یک جای دیگر کره زمین تابستان است و مردم نیاز به کالاهایی دارند که ما برای تابستان تولید می کنیم، یعنی بازاری 24 ساعته و همیشه تشنه برای هزاران قلم انواع کالا و خدماتی که می توانیم عرضه کنیم و از قبل آن ارز خارجی دریافت کنیم. این یعنی قدرت ملی و درآمدی عظیم از مجاری عریضی که بسادگی قابل مسدود شدن همچون نفت نیست و هرچه کیفیت و محبوبیت کالا و خدمات ما بیشتر باشد وابستگی دنیا به ما و کشورمان بیشتر خواهد شد. این یعنی رفاه عمومی ، یعنی قدرت خرید مردم، یعنی برند ملی ایران و وجاهت کشورمان که بیش از پیش و هرچه سریعتر می باید نسبت به طرح ریزی صادراتی شدن کشور براساس الگوهای جهانی امروز اقدام نماییم.

کتاب «نکات کلیدی ورود به بازار عراق» سعی دارد به طور خلاصه توجه فعالان اقتصادی کشور را نسبت به این فرصت طلایی همجوار جلب کند و نکات کاربردی و اساسی در ورود، حفظ و توسعه در این بازار پررونق را برای خواننده تشریح نماید.

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری کتاب مناسب برای خودشان را انتخاب کنند.